Rekonstrukce střechy: Jak postupovat, abyste ji zvládli v klidu

Rekonstrukce střechy: Jak postupovat, abyste ji zvládli v klidu

Bude stačit naši střechu opravit, nebo přišel čas na její kompletní výměnu? To je jedna z otázek, kterou si čas od času pokládají majitelé starších domů. Ve většině případů si uvědomují, že dobrý stav střechy, včetně kvality střešní krytiny a izolace, jsou rozhodující pro ochranu interiéru před povětrnostními vlivy – třeba před tím, aby do domu během letních bouřek či zimních fujavic nezatékalo. Funkční střešní plášť je rovněž důležitou prevencí možného poškození střešní konstrukce.

Pokud cítíte, že se čas oprav a rekonstrukcí přiblížil, je ze všeho nejdůležitější přistoupit k tomuto úkolu s pečlivostí a odborně. Platí, že když se vám podaří rekonstrukci zvládnout na patřičné úrovni, máte klid na dalších několik desítek let. V našem článku se proto zaměříme na klíčová doporučení, která vám mohou pomoci. Opravit střechu. A neztratit nervy.

Zjistěte, jak na tom střecha je

Prvním krokem před zahájením renovace střechy je důkladné posouzení stavu stávající střechy. Je nutné zjistit, zda je možné provést pouze opravy, nebo je nezbytná výměna střešního pláště, případně i oprava konstrukce krovu. Pokud si nejste zcela jistí, doporučujeme poradit se s odborníky – s pokrývači, případně i se statikem. Získáte nezkreslené informace o stavu střechy a můžete udělat kvalifikované rozhodnutí o dalším postupu.

Kvalitní oprava – pouze s ověřenými profíky

Víme, že české ručičky jsou skutečně zlaté. A víme o řadě oprav a rekonstrukcí, které se povedly i svépomocí. Ale dlouhodobé zkušenosti ukazují, že střecha je přesně ten typ stavby, kdy je velmi dobré využít pomoc specialisty, tedy kvalitní firmy či zkušeného řemeslníka s dobrými referencemi. Dobří tesaři a pokrývači vám nabídnou záruky na práci a často se i prokáží certifikátem o proškolení od výrobce střešního materiálu. Kvalitního dodavatele poznáte velmi rychle i podle přístupu k vám a z toho, jaké informace vám automaticky poskytne – zeptejte se například na materiály, které chce vybraná firma použít a na důvody této volby. Aby se nestalo, že vám dodavatel například nabídne střešní příslušenství, jehož životnost nekoresponduje s životností krytiny.

Doporučujeme oslovit 2–3 pokrývačské firmy a vybrat si tu z nich, která vás zaujme nejvíc. Nemusíte se bát – oslovit více dodavatelů je standardní postup, na který jsou firmy zvyklé. Pokud byste si chtěli nechat poradit také v této oblasti, podívejte se na našich 5 tipů Jak vybrat správnou firmu pro rekonstrukci střechy?

6 našich klíčových doporučení a role Cechu

  1. Nebojte se oslovit klidně alespoň 2 firmy, na něž máte dobré reference.
  2. Nechte si zpracovat cenové nabídky (náklady, rozsah práce a použitý materiál) a porovnejte je.
  3. Ujistěte se, že váš dodavatel postupuje v souladu s pravidly pro pokládku stanovenými výrobcem, Cechem klempířů, pokrývačů a tesařů České republiky a technickou normou.
  4. S vybranou společností či podnikatelem uzavřete smlouvu o dílo. Předejdete tak případným sporům v budoucnu.
  5. Trvejte na vedení stavebního deníku.
  6. Pokud si v kterékoliv fázi zakázky (i na samém začátku) nebudete vědět rady, využijte konzultačních služeb Cechu.

Výběr správného střešního materiálu je rovněž klíčovým faktorem při rekonstrukci střechy. Nebojte se zeptat na vše, co vás zajímá – konzultace s odbornou firmou může odstranit mnohé nejasnosti i případné přešlapy. Co je potřeba zvážit při výběru materiálu?

  • Životnost použitých materiálů
  • Obtížnost pokládky
  • Obtížnost a bezpečnost řešení detailů
  • Kvalitu a životnost doplňků a střešního příslušenství
  • Cena

A co stavební povolení?

Pokud se vaše rekonstrukce střechy týká pouze výměny krytiny, nezasahuje do nosných konstrukcí a objekt, kterého se rekonstrukce týká, není v chráněné památkové zóně, získání stavebního povolení nemusíte řešit. V opačném případě vás čeká administrativní kolečko, na které jsme se zaměřili v samostatném článku.

Demontáž a odstranění staré střechy – značnou částku můžete ušetřit, pokud se do této etapy renovace střechy pustíte svépomocí. Jde to. Ale i zde si prosím dejte pozor, zejména na dodržení pravidel bezpečnost práce. I v tomto případě však mohou být služby odborníka „k nezaplacení“. Například při odstraňování starých azbestových krytin platí zvláštní předpisy a neobejdete se bez povolení k odstranění stavby.

Převezměte dílo. A o svou střechu pečujte

A teď ta nejkrásnější část… vaše střecha svítí novotou. A váš dům zdobí střešní krytina v moderním odstínu. Také v této chvíli se vyplatí být obezřetný. Po dokončení rekonstrukce střechy důkladně zkontroluje, zda byly provedeny všechny domluvené práce a splněny všechny vaše požadavky. Teprve pak přikročte k převzetí díla.

Ani tím by však vaše starost o střechu neměla končit. I když to hlavní máte samozřejmě za sebou. Myslet totiž musíte také na prevenci, tedy pravidelnou údržbu střechy. Pár hodin práce během roku může předejít zbytečným problémům. Vaše nová střecha si alespoň jednou ročně zaslouží zkontrolovat a připravit na nadcházející roční období. Střechu pravidelně vizuálně kontrolujte. A včas odstraňujte listí či další nečistoty z odvodňovacích systémů.

Novinky na váš e-mail

Přihlaste se k odběru novinek a nepropásněte tak výhodné nabídky či slevy, informace o školeních a informace o našich produktech.