Údržba střechy je jako preventivní prohlídka. Může včas odhalit zásadní problém

Údržba střechy je jako preventivní prohlídka. Může včas odhalit zásadní problém

Říká se, že střecha dělá dům. Je jeho korunou a velmi často také esteticky nejvýraznější částí. Střecha a střešní krytina ale váš dům především chrání. Aby tuhle svou funkci plnila optimálně a co možná nejdéle, nejde to bez pravidelné údržby. Alespoň jednou ročně si zaslouží zkontrolovat a připravit na nejbližší období. Na co si dát při údržbě střechy největší pozor?

 Nejnáročnějším obdobím pro střechy je z celkem pochopitelných důvodů zima. Ale vaši pozornost si „koruna na hlavě“ domu zaslouží i jindy. Každé roční období ji totiž dokáže prověřit svým specifickým způsobem. Vždy ale platí, že včasná a pravidelná péče prodlouží životnost střechy a ochrání ji před většími škodami.

 

Střecha a okapy – co si pohlídat před zimou

Jak tedy udržet svou střechu v top kondici (nejen) pro nadcházející zimu? Není to vůbec složité. Pro většinu zásahů potřebujete především dobrý zrak a zcela jednoduché vybavení. Nejprve zkontrolujte napadaný nepořádek v okapech i na samotné střeše. Začít můžete s okapy. Důležité je, aby zůstaly plně průchodné. Žlaby stačí vymést obyčejným koštětem. Případné překážky v „rourách“, kam se dá dostat jen velmi těžko, se dají odstranit silným proudem vody.

 U okapů ještě zůstaneme – okapy, které jeví známky proreznutí nebo jsou zcela děravé, raději hned vyměňte. Bude to sice něco stát, ale škody, které může na vašem domě napáchat nefunkční odvodňovací systém, jsou násobně větší. Doporučujeme zkontrolovat také to, jak stabilně jsou žlaby uchycené v hácích. V Česku sice sněží míň než před lety, ale pořádná sněhová nadílka včetně kusů zledovatělého sněhu nejsou neobvyklé. A stabilitu vašeho okapového systému přes zimu dozajista otestují.

Zkontrolujte stav střešní krytiny

Vizuálně zkontrolujte stav střešní krytiny. U starých střech se soustřeďte na to, abyste odhalili viditelné trhliny na taškách, které se po letech mohou objevit. Poškozené kusy střešní krytiny bude nutné vyměnit. I drobné praskliny se vlivem mrazu rozšiřují a umožňují prosáknutí vody. Ujistěte se také, že jsou všechny tašky na svém místě – že některá z tašek není nadzvednutá či jinak vychýlená. V případě že ano, vraťte ji do správné polohy. V tomto případě můžete narazit na problémy, které vznikly již v době montáže střechy. Stále u nás funguje spousta pokrývačských firem, které nejsou zvyklé střešní tašky kotvit a pouze je volně pokládají. Pak stačí silnější vítr třeba uprostřed léta a máte zaděláno na problém. 

Kritická místa vaší střechy

Svou pozornost zaměřte především na nejkritičtější místa. To jsou ta, kde se potkávají různé části pláště: střešní krytina s klempířskými prvky, okolí střešních oken a komínů a jde také o nejrůznější úžlabí, nároží či hřebenáče. Zde vedle vizuální kontroly doporučujeme také manuální kontrolu, zda nejsou některé z prvků uvolněné.

Novinky na váš e-mail

Přihlaste se k odběru novinek a nepropásněte tak výhodné nabídky či slevy, informace o školeních a informace o našich produktech.