Naše rodinná firma slaví 30 let

Naše rodinná firma slaví 30 let

Bratři Eduard a Miroslav Poncovi začali v roce 1993 ve zpustlém zemědělském areálu v Kočíně u Týna nad Vltavou vyrábět betonové střešní tašky pod značkou Betonpres. To je začátek příběhu, který trvá 30 let a stále pokračuje. Od prvních, ručně vyráběných tašek se naše rodinná společnost posunula snad ve všech směrech. Zlomový byl především rok 2012, kdy jsme přešli na plně automatizovanou výrobu. Od té doby se podařilo náš obrat více než zdesetinásobit a stát se jedním z předních výrobců v oblasti střešních krytin u nás.

Jak rodinná firma funguje? Starší z bratrů Eduard se zaměřuje na obchod, mladší Miroslav má na starosti výrobu. A v rodinné́ firmě si vychovávají své následovníky – čtyři synové vystudovali stavařinu a zapojili se do chodu společnosti. Stejně jako se za tři dekády měnil náš obor, tak se proměnila i výroba. Automatickou linku doplnila 3D tiskárna na vývoj nových produktů a výrobu některých střešních příslušenství nebo roboti, kteří nám v továrně pomáhají.

V kočínském výrobním závodu zaměstnává Betonpres šedesátku lidí a ročně vyrobí tašky na zhruba 5000 průměrných rodinných domů. Našimi hlavními produkty jsou základní střešní tašky s rozsáhlým portfoliem betonových tvarovek i kompletní řešení střešního systému s dlouhodobou životností a třicetiletou zárukou na tašky.

Střechy, na které je spoleh

Původní motto, aby se na střechy od nás mohli zákazníci vždycky spolehnout, jsme rozšířili i o šetrnost k životnímu prostředí. K sušení tašek využíváme například vyzrávací box vytápěný zemskou energií a na střechách továrny máme solární elektrárnu. V nejbližších letech pak plánujeme zavést další technologie. Myšlenka na založení firmy se vyvíjela postupně. Měli jsme touhu vytvářet něco s přidanou hodnotou. A je pravdou, že když jste na začátku devadesátých let přišli do stavebnin, tak se na materiál muselo čekat,“ vzpomíná Miroslav Ponec, který už plánuje i další třicítku.

„Určitě bychom chtěli postavit novou výrobní kapacitu, která bude ještě modernější a chceme se zapojit do debat o budoucnosti střešní krytiny a jejího vývoje. Řešit otázky, zda ji vyrábět jen z betonu nebo zda pojivem bude cement. Právě to je i kvůli karbonové stopě hodně diskutovaná věc. A rádi bychom přišli s něčím, co by skočilo do nové vývojové etapy. Naše krytina musí mít přidanou hodnotu i do budoucna,“ říká Miroslav Ponec.

Našimi prvními zákazníky byli zkraje devadesátých let hlavně farmáři, kteří opravovali restituované zemědělské objekty. Postupem let se ale společnost z jižních Čech zaměřila i na další klientelu a rozrostla se do celé České republiky. „A také se celý obor postupně zprofesionalizoval. I střechy mají úplně jinou úroveň. Také z tohoto důvodu organizujeme v zimních měsících školení pro pokrývače. Chceme, aby se střechy dělaly tak, jak se má. To je vklad naší firmy do oboru. Chceme tím přispět k lepším střechám i propagaci kvalitně odvedené práce,“ doplňuje Eduard Ponec a dodává, že zásadní byl i vstup synů do byznysu.

„V rámci rodiny probíhá podnikání v úplně jiné rovině. V rovině jakéhosi uvolnění. Nás je v podstatě šest chlapů, šest akcionářů a řekl bych, že to všichni dělají s chutí a nasazením a zároveň i pro zábavu. Z jedné strany je to samozřejmě vážná práce se vším, co k ní patří. Z druhé strany je v tom i radost a lehkost. Těžko si v rámci pracovního procesu můžete z nějakého kolegy vystřelit až za hranu. Kdežto v rámci rodiny je to mezi námi úplně běžné,“ uzavírá.

Výroční soutěž o střechu zdarma

K oslavám výročí vyhlašujeme soutěž o tři střechy. Každou v hodnotě 330 000 korun. Veškeré informace lze nalézt na www.betonpres30let.cz. Soutěž potrvá do 7. května.

Zajímají vás další detaily o rodinné firmě Betonpres? Přečtěte si o hodnotách, kterých se držíme, nebo si projděte nejdůležitější milníky naší třicetileté historie.

Novinky na váš e-mail

Přihlaste se k odběru novinek a nepropásněte tak výhodné nabídky či slevy, informace o školeních a informace o našich produktech.