Továrna Betonpresu je ekologická. Třetina spotřebované elektřiny bude ze slunce

Továrna Betonpresu je ekologická. Třetina spotřebované elektřiny bude ze slunce

Výrobní závod rodinné společnosti Betonpres v jihočeském Kočíně právě prochází radikálním vylepšením. Na střechách výrobních a skladovacích hal roste solární elektrárna, která se stane velmi důležitým zdrojem elektrické energie nutné k výrobě betonových střešních tašek a dalšího střešního příslušenství. Fotovoltaické panely budou pokrývat až 30 % spotřebované energie nejspíš již od začátku července.

Novou solární elektrárnu bude tvořit 443 kusů fotovoltaických panelů, každý z nich s maximálním výkonem až 450 Wp*. Celkový výkon elektrárny tak může za ideálních podmínek dosáhnout až 0,2 MWp. Panely jsou na střechách výrobních a skladovacích hal zapojeny v celkem 15 skupinách. Společnost Betonpres počítá s tím, že nejvyššího výkonu může nová elektrárna dosáhnout v jarních a podzimních měsících. Vysoké letní teploty totiž výkon solárního zařízení snižují.

Už řadu let přemýšlíme o naší výrobě a výrobcích jinak. Chceme, aby vznikaly rozumně, s ohledem na prostředí, ve kterém žijeme. Citlivě nakládáme se surovinami, které při výrobě používáme. Maximálně obezřetní jsme při využívání obalových materiálů. Spuštění solární elektrárny je dalším krokem k tomu, aby výroba byla maximálně šetrná k životnímu prostředí,“ říká Michal Ponec, manažer marketingu společnosti Betonpres.

Rodinná firma se rozhodla využít fotovoltaických panelů AXIpremium XL značky Axitecsolar. Výrobcem dalších komponentů a softwaru pro provoz solárního zdroje energie je leader v tomto typu technologií izraelská společnost SolarEdge. „Solární elektrárna je připravená ke spuštění. Nyní čekáme na vydání licence pro výrobce elektrické energie od Energetického regulačního úřadu,“ doplňuje Michal Ponec. 

Nejedná se však o první energeticky šetrné řešení, které se rodinná firma rozhodla ve svém provozu zavést. Vytápění firemních objektů zajišťuje kaskáda tepelných čerpadel využívající převážně geotermální energii již zhruba desetiletí. Zároveň platí, že výrobní haly společnosti Betonpres jsou koncipované v nízkoenergetickém standardu. 

*Wp = watt peak (angl.), tedy maximální výkon panelů při maximálním osvitu. 

 

Zdroje energií pro výrobu v Betonpresu?

Podívejte se na přehledovou tabulku s dosavadním původem elektrické energie spotřebovávané v továrně v jihočeském Kočíně.

Obnovitelné zdroje
Celkem 6,75%
Sluneční 2,27 %
Větrné 0,43 %
Vodní

0,65 %

Biomasa 3,40 %
Fosilní zdroje
Celkem 52,50% 
Hnědé uhlí  40,00 %
Černé uhlí  2,66 %
Zemní plyn  9,61 %
Ropa a ropné produkty   0,11 %
Druhotné zdroje a ostatní   0,12 %
Jaderné zdroje
Celkem 40,75%

Nově se zvýší podíl obnovitelných zdrojů na výrobu betonové střešní krytiny Betonpres na přibližně 35 % a zároveň klesne spotřeba fosilních zdrojů zhruba k 37 %.

 

 

Novinky na váš e-mail

Přihlaste se k odběru novinek a nepropásněte tak výhodné nabídky či slevy, informace o školeních a informace o našich produktech.