3D tisk: Střešní příslušenství vyrábí Betonpres novou technologií

3D tisk: Střešní příslušenství vyrábí Betonpres novou technologií

Bylo to doslova „punkové“ rozhodnutí, kterého ve firmě zpětně nelitují. Když se určitou dobu nedařilo dostávat od dodavatelů produkty, které by svou kvalitou i termíny dodání splňovaly představy společnosti, přišel čas hledat jiná řešení. Tak se ke slovu dostal 3D tisk. Začalo to jednou 3D tiskárnou ve vývojovém oddělení z kraje roku 2021. A dnes už společnost Betonpres vyrábí řadu produktů ze sekce střešního příslušenství na vlastní 3D farmě.

O zařazení 3D tiskáren do výroby jsme už nějaký čas uvažovali. Ale stejně to nakonec bylo rychlé a riskantní rozhodnutí. Na skladě jsme měli posledních pár kusů, ale místo další objednávky jsme koupili první výrobní 3D tiskárnu. V podstatě z týdne na týden jsme se naučili tisknout vlastní vymodelované komponenty,“ popisuje jednu z největších technologických novinek ve výrobě Jakub Ponec, manažer technického oddělení společnosti Betonpres.

Precizní i ekonomická výroba, to je 3D tisk

Důvodů pro zapojení 3D technologie do výroby ale bylo více. Vedle kvalitativních či logistických kritérií jde také o ekonomičnost. Každá změna na formách při původním procesu výroby znamenala finanční i časovou komplikaci. Dnes tak bez těchto obtíží rodinná firma z jihu Čech tiskne odvaděče kondenzátu s průměrem 125 a 160 mm nebo adaptéry na anténní stožár a komín turbokotle pro betonové prostupové tvarovky ve vlastní továrně.

Materiál, ze kterého výrobky na 3D tiskárně vznikají, je tepelně odolnější PETG. A jaká je kapacita jedné 3D tiskárny? Kvůli zajištění kvality produktu zvládne maximálně 2 komponenty za 24 hodin. Celá 3D farma je pak v provozu 24/7. Obsluhu a správu výroby 3D tiskem zajišťuje jeden ze společníků firmy se svým specializovaným týmem. „Máme hodně náročné tvary pro tisk, ale námi požadovaná kvalifikace je především chuť do práce a smysl pro detail,“ usmívá se Jakub Ponec.

Jak 3D tisk funguje

3D tisk je někdy odborníky také nazývaný jako aditivní výroba. Zjednodušeně řečeno jde o tvorbu třídimenzionálních pevných výrobků na základě digitální předlohy. Jako aditivní výroba se 3D tisk označuje také proto, že výsledný objekt se vytváří postupným pokládáním malých souvislých vrstev materiálu. A právě tak vznikají komponenty pro střechy od Betonpresu. „Za největší výhodu nové technologie považuji rychlost převedení požadavků na komponent do sériové výroby. A omezení? Nejsou skoro žádná. Snad jen prostorová náročnost pro tisk,“ uzavírá Jakub Ponec.

Novinky na váš e-mail

Přihlaste se k odběru novinek a nepropásněte tak výhodné nabídky či slevy, informace o školeních a informace o našich produktech.