Pro Betonpres pracují noví roboti

Pro Betonpres pracují noví roboti

Výroba střešní krytiny v továrně v jihočeském Kočíně je zase o něco efektivnější. Mohou za to dva zcela noví robotičtí „spolupracovníci“, kteří se podílejí na produkci okrajových tvarovek z betonu. Průběžné inovace a investice do kvality a produktivity výroby patří k prioritám naší rodinné firmy.

Roboty s pořadovými čísly 11 a 12 nainstalovali v minulých dnech do jedné z našich výrobních hal. Za úkol mají zlepšit kvalitu a zvýšit produktivitu práce současných kolegů z výroby. Nová linka dovede automaticky zpracovat již vytvrzené polotovary okrajových tvarovek. Za směnu jich zvládne až 1300.

Jak to funguje? Technologie umožňuje šetrné oddělení betonové tvarovky od formy i její kompletní očištění. Následuje nástřik finální povrchové úpravy. Množství materiálu, který se na povrch tvarovky nanese, je přitom dávkováno digitálně. Úkol nových robotů pak končí aplikací separačních terčíků „hotmelt“.

Na jedné straně vyjíždějí hotové okrajové tvarovky s povrchovou úpravou, tedy ve všech dostupných barevných odstínech. A na druhé straně výrobní linky se plní regál čistými formami, které se vrací na začátek výrobního procesu,“ vysvětluje Marek Ponec, hlavní technolog společnosti Betonpres.

Na vývoji nové výrobní technologie naše společnost spolupracovala s lokální firmou specializující se na oblast automatizovaných strojů a robotických pracovišť. Část linky pak pochází od dlouhodobého a osvědčeného dodavatele strojů na výrobu střešní krytiny, společnosti ABECE ze Švédska.

Know-how je naše vlastní. Velmi mě těší především to, že se nám jej daří dostávat do praxe i ve spolupráci s místními partnery a produkce s vysokou přidanou hodnotou tak zůstává ‚doma‘,“ uzavírá Marek Ponec.

 

Novinky na váš e-mail

Přihlaste se k odběru novinek a nepropásněte tak výhodné nabídky či slevy, informace o školeních a informace o našich produktech.